DOLAR33,0730% 0.01
EURO36,1923% -0.04
STERLIN43,0254% -0.07
FRANG37,3233% -0.28
ALTIN2.611,48% -0,10
BITCOIN63.876,01-0.62
reklam

Giresun’un Geleceği Turizm Yatırımlarında

Yayınlanma Tarihi : Google News
Giresun’un Geleceği Turizm Yatırımlarında
reklam

Ak Parti Giresun Milletvekili Av. Sabri Öztürk, Giresun Federasyonu Yönetim Kurulunun olağanüstü toplantısına katılarak hemşerileri ile dertleşti.
Giresun Federasyonu’nun Bağcılardaki genel merkezinde yapılan toplantıya yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları yönetimi, dernek başkan ve yöneticileri ile davetliler katıldı. Sabri Öztürk, “burası bizim özelimiz burada sizlerle dertleşmeye, dertlerinizi, sorunlarını ve önerilerinizi dinlemeye geldim” dedi.
Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş de Sabri Öztürk’ü kısaca tanıtarak yönetim kurulunun toplantısına katılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek kısa bir sürenin olduğunu bu yüzden sözü konuşmacıya vereceğini söyledi ve katılımcılara geldikleri için teşekkür etti.
Öztürk, belediye meclis üyesi, il başkanı ve milletvekili olarak yaptığı çalışmaları özetledikten sonra “biz canla başla, özveri ile çalışıyor ve sizlerin dertlerine çözümler üretmeye çalışıyoruz, ancak bunlar bir noktaya kadar etkili oluyor. Sizlerden de bu çalışmalarımıza destek bekliyoruz. Bu çalışmalar arasında her ne kadar iktidar milletvekili olsak da aşamadığımız blokajlar oluyor. Giresun Limanı atıl diye diye başımızın etini yiyenler, orayı bir şirkete ihale ettikten sonra bize düşman oldular. Göz zevklerini bozmuşuz, limanı onlara kapatmışız. 145 km’lik sahil şeridinde 150 metrelik bir yapı için bunları bize söyleyenlerde iyi niyet olmadığına inanıyoruz” dedi.

Diğer Yerlerde Olan Bizde Olmuyor
Muğla, Bodrum, İzmir, Rize ve Trabzon gibi illerde yapılan havuz balıkçılığı Giresun’a gelince denizi kirletiyor. Oysa bu işin başında dünyaca ünlü bilim adamımız bir hocamız var. Bayram Öztürk, Antarktika’ya Türk bayrağını diken, denizcilik biliminde uluslararası kariyeri olan biri. O bu balıkçılık türü deniz kirliliği yapmaz diyor ama adamın hiçbir kariyeri yok çevreci kesiliyor. Balık yediğini yiyor, yiyemediği ise diğer balıklara yem oluyor. 50 milyon dolarlık bir yatırımdan ve onlarca kişinin istihdamından bahsediyoruz. Ama bu işler kolay olmuyor.

Geleceğimiz Turizm Yatırımında
Devlet eskisi gibi fabrika açmıyor, yatırımcının önünü açıyor. Ancak enerji, ulaşım ve haberleşme gibi alt yapı yatırımları yapıyor. Yatırımı ise özel sektöre bırakıyor. Ben Giresun’un turizm ile kalkınacağına inanıyorum. Giresun belki bilmeyerek ama turizm yönünden oldukça geride kaldı bu da bizim tabii güzelliklerimizin bozulmasını önledi. Mavi Göl ve hemen yakınındaki Kuzalan Şelalesi yoldan göründüğü gibi değil orası bir tabiat parkı haline getirildi. 1800 metreden akan şelalesi ve çevresi ile muhteşem bir tabiat harikasıdır. Bu yükseklikte başka bir şelale bütün dünyada yoktur. Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Paşa Konağı, Ağaçbaşı ve Sis Dağı Yaylaları önemli turizm potansiyeli olan yerlerdir. Buralarda özel sektör yatırımcıları teşvik edilmeli ve cesaretlendirilmelidir” dedi.
Daha sonra katılımcılara da söz verilerek onların sorularına cevaplar verildi. Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen söz alarak ilçelerinin ismini eski isimleri olan Harşit’e çevirmek istediklerini belirterek bürokrasinin henüz aşılamadığını, bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Bilecen ayrıca Tirebolu-Harşit yolunun girişinde bulunan taş alım sahasına Harşit Vadisi direnişini sembolize eden anıt konusunda bir çalışma yapıldığını belirterek bunun gerçekleşmesi için neler yapılabileceğini sordu. Sorulara içtenlikler cevap veren Sabri Öztürk, kendilerinin bu isteklerini takip edeceğini belirtti.

Eyüp Giresunlular Derneği Başkanı İsa Kayış da bir türlü bitirilemeyen Eğribel Tüneli ve çevre yolu projesini, Dereli yolunu sorarak bu yolların çevre illerle kıyas kabul edilemez şekilde çok yavaş işlediğini, komşu illerin km’lerce yolu ve tüneli daha kısa sürede bitirdiğini söyledi. Öztürk buna da aynı kanaatte olduğunu belirterek kendisinin de ulaştırma bakanlığına dilekçe ile başvurarak Giresun’a ve çevre illere ne kadar karayolu, tünel ve diğer yatırımlar yapıldığını sorduğunu cevap gelince daha iyi kıyas yapılabileceğini söyledi.

Piraziz ve Köyleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Öztürk de İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı yasadan kaynaklanan olumsuzlukların büyük boyutlara ulaştığını ve bu sorunların nasıl çözümleneceğini sordu. Öztürk bu soruya karşılık yasanın bir takım sorunlar yarattığını bildiklerini ama bu sorunun mecliste mutabakatla çözümünü aradıklarını belirterek “küçük yaşta yapılan evliliklerden doğan sorunun çözümü için bir çalışma yapıldığını ama kamuoyunun tecavüzcüleri çıkarıyorlar diye yaygara yapılarak kamuoyu oluşturdular ve yapılan çalışma geri çekildi” dedi.
Giresun Medya Platformu Muhasibi Aydın Kömürcü de Giresun ekonomisinin 2019 yılında küçüldüğünü ve büyümede sonuncu olduğunu belirterek federasyonumuzun ortaya attığı “Giresun Gabuğunu Gırdı” sloganına bile tahammül edilemediğini belirterek bu totemin bulunduğu depodan çıkarılarak tekrar asılması gerektiğini belirtti. Bunun psikolojik bir etkisinin olduğunu söyledi.
Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu da Giresun Limanı üzerindeki çekişmeyi ibretle izlediklerini belirterek, Giresun’a ne yapılsa karşı çıkanlar var. Havuz balıkçılığı konusunda ilimize yatırım yapmak isteyen Bayram Öztürk ve yanındaki iş adamlarına yardımcı olunması gerekiyor. Eğribel tüneli ve çevre yolları ile dereli ve çanakçı yollarının bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Tirebolu Demiryolu konusunda komşu ilimizin blokajının kaldırılarak demiryolunun mutlaka Tirebolu’dan sahile inmesi gerekir dedi. Sabri Öztürk de bu temennilere katıldığını belirterek “Giresun’un menfaati konusunda bir ve beraber olmalıyız. Birbirimize destek olmalı ayakbağı olmamalıyız” diyerek konuşmasını bitirdi.
Haber: İbrahim Balcıoğlu

YORUM YAP