Giresunlu STK Başkanları Bir araya Geldi « Bulancak Ajans

3 Ekim 2023 - 18:07

Giresunlu STK Başkanları Bir araya Geldi

Giresunlu STK Başkanları Bir araya Geldi
Son Güncelleme :

11 Şubat 2020 - 10:52

Merkezi İstanbul Bahçelievler Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan, 1998 yılında kurularak kuruluş amaçları ve gayeleri doğrultusunda üyelerine ve hemşehrilerimize hizmet veren İstanbul Giresunlular Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yeni yönetimi İstanbul’da faaliyet gösteren Giresunlu STK Başkan ve yöneticileriyle il ve ilçelerimiz adına kurulanan federasyon başkanlarını dernek merkezinde kahvaltıda ağırladı.

Gayet samimi ve sohbet ortamında geçen kahvaltılı programda İstanbul’da faaliyet gösteren STK temsilcileriyle bir araya gelindi. Kaynaşma, dayanışma, tanışma adına güzel bir hazirun oluştu. Kahvaltıya ev sahibi derneği kurucu başkanları, kurucular kurulu üyelerinden de katılımlar oldu.

ÖMRAL DÜNDAR “YENİ ARKADAŞLAR EDİNİYORUZ”
Ev sahibi sıfatıyla İstanbul Giresunlular Çevre ve Kültür Derneği Yönetim kurulu Başkanı Ömral Dündar, katılım sağlayan tüm dernek ve federasyon başkan ve yönetimine teşekkür ederken, bu tür toplantıların ve dayanışmaların periyodik aralıklarla devam etmesi temenisinde bulundu. Dündar, bu tür toplantıların birbirimizi daha da sosyalleştireceğini, bu bağlamda yeni arkadaşlar edinildiğini, her zaman ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Açık büfe kahvaltı sonrası modaretörlüğünü dernek yönetim kurulu üyesi Elektrik Mühendisi Çınar Çetinkaya’nın yaptığı ve her katılımcının kendini tanıtması ve kısaca görüş ve düşüncelerini ifade ettiği mini bir konferans niteliği taşıyan toplantı da derneklerimiz arasında bundan sonra yapılacak istişarelerin veremli olması noktasında fikirler ortaya atıldı. Çetinkaya, özellikle sözlerine başlarken, bu kahvaltının maçını, kapsamını ve niye bir araya gelindiği noktasında görüşlerini belirtti.

MUHTEREM MEMİŞ, PROJELERDEN SÖZ ETTİ
Giresun Federasyonu Başkanı Elektrik Mühendisi işadamı Muhterem Memiş’te bir yıllık federasyon başkanlığı döneminde ve bundan sonraki süreçte düşüncesinde şekillenen projelerden söz ederek bir çalışma programı hazırladıklarını söyledi. Memiş, halen resmi olarak 16 derneğin federasyona üye olarak katılım sağladığını ifade etti. Memiş, konuşmasının satırbaşları arasında üye olmayan diğer STK’ları kucakladıklarını ve faaliyet gösterirken de üye olan ve üye olmayan bir ayrım içinde olmadıklarının mesajını verdi.
İstanbul’da Giresun adına faaliyet gösteren il, ilçe, köy ve beldeleri de kapsayan sayılarını 383 olarak tespit ettikleri Giresun STK’ı olduğunu da hatırlatan Memiş, bu kapsamda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.
İl, ilçelerimiz adına bu kadar dernek ve federasyon başkanlarını bir arada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Memiş, işadamlarının ve STK’ın yapması gereken görevlerinin bulunduğunu açıkladı. Giresun’a yatırım yapılması için sorumlulukların sadece STK’a yüklenmemesinin gerektiğinin altını çizen Memiş, “bizim STK’ler olarak öncelikle kendi içimizde yapmamız gerekenlerin var olduğunu, bunu yapabilir muyuz diyerek biraz da konulara bu pencereden bakılmasının gerektiğini vurguladı.
YAYLA, “SAVAŞTA ÖNDEYİZ, BARIŞTA GERİDEYİZ”
Giresun cemiyetlerine bugüne kadar Ümraniye’de katkı sunmuş, içinde bulunmuş, yönetimlerinde görev yapmış Osman Ağa hayranlığı ile adeta kendini simgeleştirmiş hemşehrimiz Nazmi Yayla’da geçmişten bugüne STK’lardan örnekler vererek yaptığı konuşmada konuyu Giresun’un geneline indirgeyerek “Biz Giresunlular olarak savaşta öndeyiz, Giresun cemiyetlerinde barışta gerideyiz” diyerek farklı bir bakış açısıyla derneklerimizin bugünkü içinde bulunduğu vaziyeti özetledi.

ALİ ÖZTÜRK “GİRESUN DERNEKÇİLİĞİNİN AMENTÜSÜ YAZILMALI”
Eğitimci kimliği ile ev sahibi derneğin kurucular kurulu üyesi ve önceki dönem başkanlarından Ali Öztürk’te bunca yıllık deneyim ve tecrübelerinin ışığı altında, “Derneklerimiz arasında kavram kargaşası yapılmamalı. İçinde bulunduğumuz derneklerimiz kutsal yerler. Giresun Derneklerinin amentüsü yazılmalı” dedi.
Yapılan mini konferansın ardından kahvaltı günün ilerleyen saatlerine doğru özel sohbetlerle devam etti.

AKALIN DA KATILDI
Derneğin kurucu başkanı Ecz. Abdurrahman Akalın’da kendi görüş ve düşünceleri ışığı altında duygularını ifade etti.

KÜTÜK ANEKDOTLAR ANLATTI
Giresun dernekleri ve cemiyetlerine azımsanmayacak hizmetleri bulunan Giresun Dernekler Birliği ve Giresun Federasyonu, Yağlıdere Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği kurucu başkanı Halil Kütük de tecrübelerinden, yapılanlardan kesitler sundu. Özellikle öğrenci bursları konusunda, verdiği örneklemeler tarihe not düşüyordu. Kütük, bu örneklemelerle insana yatırım yapmanın önemini vurguluyordu.
Haber: Remzi Mamaşoğlu/ Rem Ajans