DOLAR33,1952% -0.11
EURO36,0226% -0.6
STERLIN42,8115% -0.31
FRANG37,3483% -0.2
ALTIN2.551,00% -1,92
BITCOIN66.582,993.403
reklam

Giresun’da sular daha temiz akacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Giresun Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekipleri şehir içme suyunda kullanılan asbest borularının yenilenmesi konusunda başlattığı çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor.

Ekipler, asbest boruları kaldırarak sağlıklı, dayanıklı, esnek yapısından dolayı arızaya neden olmayan polietilenli borularla değiştiriyor.

Ekipler tarafından, Samanlıkkıranı Mahallesi’nde başlatılan çalışma eski Devlet Hastanesi yanından Nihatbey Caddesi’ni takip ederek cadde sonuna kadar gidecek. Ayrıca Çıtlakkale Mahallesi’nde de aynı şekilde çalışma yapılırken, her iki mahalledeki projenin tamamlanmasıyla birlikte 2,5 kilometrelik bir güzergâhta boru değişiminin gerçekleşmiş olacağı bildirildi.

35 yıl önce döşenen asbest boruların değiştirilmesinin devam edeceği, şu ana kadar şehir genelinde yüzde elli oranında asbest boru kaldığı ifade edildi.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, asbest boru kullanımını tamamen bitirmeyi hedeflediklerini belirterek: “Buradaki temel amacımız asbestli su borularının insan sağlığına verebileceği zararlı etkileri yok ederek, halkımızın sağlıklı içme suyu kullanmasına ve içmesine olanak sağlamaktır.” dedi.

Yapılan bu çalışmanın sadece sağlık olarak değil ekonomik kayıplarında önüne geçeceğini belirten Şenlikoğlu şöyle devam etti:

“Kaçak suların iletim hattına kazandırılması projemiz hem kaçaklardan oluşan kayıpların giderilmesi hem de sağlık açısından çok büyük önem arz etmektedir. Boruların yenilenmesiyle hem su kayıplarının önüne geçilecek hem de hemşehrilerimizin sağlıkla ilgili endişeleri giderilecek. Boşa arıtılan ve pompalanan suyun enerjisinden tasarruf edilecek ve bu tasarruf halka yapılacak yeni yatırımlarda kullanılacaktır.”

 

 

YORUM YAP