Giresun’da Camiler Cuma Namazına Hazır « Bulancak Ajans

26 Eylül 2023 - 02:21

Giresun’da Camiler Cuma Namazına Hazır

Giresun’da Camiler Cuma Namazına Hazır
Son Güncelleme :

29 Mayıs 2020 - 9:54

29 Mayıs Cuma gününe ilişkin başta Marmara Bölgesi olmak üzere ülke genelinde yağış beklenmesi nedeniyle yağmur yağması halinde belirlenen sosyal mesafe kuralları ve ilgi genelgede belirtilen şartlara uymak şartı ile cami içerisinde de cuma namazı kılınabilecek.
Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ara verilen cemaatle ibadete, 29 Mayıs günü kılınacak cuma namazıyla başlanacak.

Giresun Valisi Sayın Harun Sarıfakıoğulları, cuma namazının hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kılınabilmesi için kentin önemli dini sembollerinden Hacımiktat Camii avlusunda ve Atatürk Meydanı’nda incelemelerde bulundu. İncelemede İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş ta hazır bulundu.
Sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üstü ile 14 yaş ve altındaki vatandaşlarımızın sağlıkları ve toplum sağlığının korunması için cuma günü evlerinde kalmaları gerekiyor.
Açık alanlarda ve cami avlularında kılınacak cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecek. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacak. Bu düzenin sağlanması için avlusunda namaz kılınabilecek her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil ‘Cuma Heyeti’ oluşturuldu ve kolluk personeli görevlendirildi.