DOLAR32,8454% -0.06
EURO35,6881% -0.08
STERLIN42,4077% -0.13
FRANG36,8709% -0.02
ALTIN2.547,81% 0,10
BITCOIN65.750,90-0.946
reklam

Giresun Yöresel Lezzetleri Türk Mutfağı Haftası’nda Tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığımız himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında, Sayın Vali Vekilimiz Dr. Davut Sinanoğlu’nun katılımlarıyla Giresun’umuzun yöresel lezzetleri ile coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Giresun Yöresel Lezzetleri Türk Mutfağı Haftası’nda Tanıtıldı
reklam

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde bu yıl 2’si gerçekleştirilen etkinlikler “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Atıksız, Geleneksel, Sağlıklı” temasıyla kutlanıyor.

Tarihi Zeytinlik Konağı bahçesinde, 25 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen etkinlikte, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonu ile Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Giresun’a ait 13 coğrafi işaretli yemek ve yöresel lezzetler, stanttaki yerlerini aldı.

İlimizin var olan kültürel yapısıyla iç ve dış göçlerle şehrimize yerleşen toplulukların hep birlikte ortaya çıkardıkları zengin mutfak kültürünün, ulusal ve uluslararası boyutta, daha geniş kitleler tarafından tanınmasını ve gastronomi turizmi alanında da ön plana çıkarılmasını amaçlayan etkinlikte, Vali Vekili Sinanoğlu, stanttaki yiyecekler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Giresun’umuzun yöresel mutfağına ait ürünler, Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından tanıtımı yapılarak, Vali Vekilimiz Sinanoğlu ve yetkililer tarafından davetli misafirlere ikram edildi.

Ayrıca günün anısına uygun olarak Vali Vekilimiz Sinanoğlu’na ve Milletvekillerimize üzerinde isimlerinin yazılı olduğu “Şef Aşçı” önlükleri hediye edildi.

Türk Mutfağı Haftası kapsamında aynı gün Giresun Valiliği İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu tarafından Seyit Vakkas KYK Öğrenci Yurdunda “Pancar Çorbası Yöresel Yemek Yarışması” düzenlendi. 124 yarışmacının katıldığı yarışmada, jüri koltuğunda Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görevli “Yiyecek İçecek” hizmetleri alanından üç öğretmen ile ilimizde kalan üç depremzede vatandaşımız yer aldı.

Yarışma sonucunda dereceye giren yarışmacılara ödülleri Vali Vekili Dr. Davut Sinanoğlu ile Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas ve Elvan Işık Gezmiş tarafından verildi.

Programa Vali Vekilimiz Dr. Davut Sinanoğlu, Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas ve Elvan Işık Gezmiş ile il protokolü ve davetliler katıldı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.