Giresun Valisi Sayın Ünlü’den Kış Lastiği Uyarısı! « Bulancak Ajans

2 Ekim 2023 - 19:13
Giresun Valisi Sayın Ünlü’den Kış Lastiği Uyarısı!
Son Güncelleme :

09 Aralık 2022 - 8:28

Uygulama ile ilgili olarak Vali Enver Ünlü, yapmış olduğu paylaşımda “01.12.2022 tarihinden itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Lütfen araçlarınızın kışlık bakımlarını yaptırmayı ve mevsim şartlarına uygun lastik kullanmayı ihmal etmeyin. Doğru lastik kullanımı sizi yola ve hayata bağlar!” ifadelerine yer verdi.

Ülkemizin iklim şartları göz önünde bulundurulduğunda trafik birimlerince yapılacak denetimlerde, sadece ticari araçların kış lastiği denetimleri gerçekleştirilecek olup hususi araçlarla ilgili olarak alınan kararlar tavsiye niteliğindedir.

Karlı ve buzlu havalarda araçlarında kış lastiği olmadan yola çıkan sürücülerin olumsuz kış şartlarında yolda kalması nedeniyle yolun açılmasından sorumlu kuruluşun yol çalışmalarının engellendiği, kurtarma faaliyeti yürüten kurumlara da yük getirdiği, diğer yol kullanıcılarının hayatlarını da tehlikeye attığı görülmektedir.

Ayrıca yaz lastiği ve dört mevsim lastiği, yapısı gereği kış şartlarına uygun lastik türleri olmadığından kazalara sebep olmaktadır.

Bu itibarla olası kazaların önüne geçmek ve sürüş güvenliği adına kış şartlarında tüm sürücülerimizin kışlık lastik kullanmaları, zincir, takoz ve çekme halatlarını da araçlarında bulundurmaları büyük önem arz etmektedir.