DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN60.004,002.235
reklam

Giresun Kalesi’ne, İzmir Asansörü Talebi

Giresun Kalesi’ne düşünülen teleferik ve Kale’nin etrafındaki yapıların yeniden dizayn edilmesi projesi henüz uygulama aşamasına gelmeden, bir başka proje Giresunluların dilinde dolaşıyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Giresun Kalesi’ne, İzmir Asansörü Talebi
reklam

İzmir’in Turgutreis Mahallesi’nde birbirinden 58 metre yükseklik farkı olan Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasında eskiden 155 basamaklı merdivenin olduğu bölgede 1907 yılında inşa edilen asansör kulesinin bir benzerinin Giresun Kalesi’ne yapılması, araçları ile kaleye çıkan ancak araba park etmeye yer bulamadığı için tekrar şehre dönmek zorunda kalan Giresunlular tarafından Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun dikkatine sunuldu.

Giresun’un sembol yapılarından biri olacağı düşünülen ve turizm anlamında da şehre çok büyük katkısı olacak olan asansör kulesinin, Giresun’un Zeytinlik Mahallesi Evleri tarzında yapılması da bir başka öneri olarak gündeme geldi.

Giresun Kalesi’nin alanının darlığı sebebiyle otopark olarak kullanılan alanın küçüklüğü yerli ve yabancı turistler için büyük sıkıntı oluşturuyor. Yürüyerek çıkmanın çok zor olduğu Kale’ye mecburen arabayla çıkan ziyaretçiler hafta içi nispeten araçlarını park edecek yer bulurken, hafta sonu ise park alanı bulmak neredeyse imkânsız.

Araçlarını şehir merkezinde bırakıp Giresun Kalesi’ne çıkmak isteyenler için geliştirilen teleferik projesi için henüz bir çivi çakılmış değil. Ayrıca teleferiğin sahil tarafındaki bölümünün Gemilerçekeği Mahallesi’ne yapılacak olması ve şehir merkezine uzaklığı büyük bir sıkıntı oluşturacak yorumlarının yapılmasına sebep oluyor. Bu sıkıntıyı dile getiren Giresunlular, Giresun Kalesi’ne yapılması istenen ve İzmir Asansörü olarak bilinen kulenin; hem Giresun Kalesi’ne gelen ziyaretçi sayısını arttıracağını, hem de Giresun’un silüetini değiştirecek güzel bir eserin şehre kazandırılacağını ifade ettiler.

Konu hakkında yorumlarını dile getiren Giresunlular, Giresun Üniversitesi Rektörlük binasının bulunduğu alanda özellikle Millet Bahçesi’nin asansör kulesinin ayağının inşa edileceği alan olarak uygun göründüğünü ancak proje geliştirildikçe asansör kulesinin inşaatı için çok farklı seçeneklerin de gündeme gelebileceğini belirttiler.

Haber: Fatma Bulduk Uğurlu

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.