Fındık Üreticilerine Zirai Don Uyarısı « Bulancak Ajans

1 Şubat 2023 - 03:10

Fındık Üreticilerine Zirai Don Uyarısı

​Trabzon Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY, fındık üreticilerini tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.

Fındık Üreticilerine Zirai Don Uyarısı
Son Güncelleme :

19 Ocak 2022 - 23:15

GÜLBAY, fındık üreticilerimizin zirai don, fırtına, heyelan ve kuraklık riskine karşı Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) başvurarak bahçelerini sigorta yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Stratejik bir sektör olan tarım sektörünün zaman zaman çok büyük risklerle karşı karşıya kaldığına işaret eden GÜLBAY, “Doğal afet dediğimiz ve çoğunlukla önleme imkanımız olmayan bu riskler altında üretim yapmak durumundayız. Bizim öncelikli hedefimiz tarım sektöründe sürdürülebilir üretimin sağlanmasıdır. Bu noktada Bakanlığımız tarafından sürekli çalışmalar yapılmakta ve yeni projeler uygulanmaktadır.” dedi.

Bakanlığın bir yandan yaptığı Ar-Ge faaliyetleriyle bu riskleri minimize etmeye çalıştığını dile getiren GÜLBAY, şöyle konuştu: “Diğer yandan olası afet ve diğer nedenlerle tarımsal üretimde meydana gelebilecek büyük kayıplarda üreticilerimizi koruyacak tedbirleri geliştirerek sürdürülebilirliği sağlamaya çalışmaktadır. Eğer biz üreticimizi koruyamaz ve küstürürsek tarımda sürdürülebilirliği sağlama şansımız da ortadan kalkmış olur. Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, mevcut üreticilerimizin üretime devam etmeleri ve bu üreticilere yenilerinin eklenmesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle üreticilerimizi doğal afetlere karşı tarım sigortası ile korumak son derece önemlidir” dedi.

Cahit GÜLBAY, özellikle ilimizde Mart-Nisan aylarında ilkbahar geç donları görülmekte olduğunu, şu an itibariyle de iklim verileri mevsim normalleri altında seyretmektedir. Bu nedenden dolayı önemli tarımsal ürünlerden fındık için 28 Şubat 2022 tarihine kadar üreticilerimizin sigorta yaptırmaları gerektiğini söyledi.