DOLAR33,0933% 0.18
EURO36,2290% 0.44
STERLIN43,0715% 0.36
FRANG37,4443% 1.29
ALTIN2.613,58% -0,31
BITCOIN64.480,65-0.386
reklam

Fındık üreticilerine sigorta uyarısı: Son gün 10 Mart

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fındık üreticilerine sigorta uyarısı: Son gün 10 Mart
reklam

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü fındıkta devlet destekli tarım sigortası başvurularının başladığını açıkladı. Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle;

2020 yılı poliçe tanzimleri devam etmekte olup, üreticiler vakit kaybetmeden sigorta yaptırmaları gerekmektedir.

Frekansı ve şiddeti artan doğal riskler ve yıllar itibarıyla değişen iklim şartları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki tarımsal faaliyetleri doğrudan ve olumsuz yönde etkilemektedir. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucunda, fındık bahçelerinin zamanından önce uyanması üreticileri tedirgin etmekte, Nitekim geçtiğimiz yıllarda, başta Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon illeri olmak üzere Karadeniz Bölgesi genelinde etkili olan “don” riski başta olmak üzere dolu, fırtına, heyelan olayı sonucunda, başta “fındık” olmak üzere pek çok ürün zarar görmüş ve bu durum sigortası olmayan üreticilerimizin boynunu bükmüştür. Bu nedenle, üreticilerimizin yine olası mağduriyetler yaşamaması için zaman kaybetmeden Bitkisel Ürün Sigortaları branşında sigorta yaptırılabilmesi için öncelikle ÇKS’ye kayıtlı olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiği sonrasında ise, tarım sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin Acenteleri aracılığıyla sigortanın kolaylıkla yaptırılabilecektir.

Devletin poliçe primlerine Don teminatı priminin %67 ‘si, diğer teminatlarında ise %50 pirim desteği devam etmektedir.

TARSİM üreticimizin geleceğini garanti altına alması için yegane Sistem’dir. İlimizde Fındık ürünü 10 Mart, Kivi ürünü 5 Mart tarihine kadar vakit kaybetmeden sigortası yaptırılmasını öneriyoruz.

Üreticilerimize duyurulur.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

YORUM YAP