Fındık üreticilerine ‘kozalak akarı’ uyarısı! « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 18:39

Fındık üreticilerine ‘kozalak akarı’ uyarısı!

Fındık üreticilerine ‘kozalak akarı’ uyarısı!
Son Güncelleme :

27 Aralık 2020 - 20:29

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ; “Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun Projesi” kapsamında oluşturduğumuz örnek bahçelerimizde gerçekleştirilen fındık kozalak akarı ile mücadele çalışmalarına katıldı.

YILMAZ; Üreticilerimize, fındıkta ciddi verim kayıplarına neden olan kozalak akarına karşı şu dönemde kültürel mücadele çalışmalarının mutlaka yapılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada; “Bitkisel ürünlerde hastalık ve zararlılarla mücadele edilmediği takdirde % 40’lara varan verim kayıpları ortaya çıkmaktadır. Tabii fındığın da önemli hastalık ve zararlıları mevcuttur. Bunlarla da zamanında mücadele etmemiz gerekmektedir. Mücadele etmediğimiz takdirde ciddi verim kayıpları yaşanabilmektedir” dedi.

 Kozalak akarının ciddi verim kayıplarına neden olduğunu belirten İl Müdürümüz; “Kozalak akarının 2 formu bulunmaktadır. Bunlardan birisi meyve verecek gözlerde kozalak oluşturmak suretiyle bu gözlerden meyve almamızı engelliyor. Bu kozalaklarla bitkinin yapraksız olduğu yani içinde bulunduğumuz bu dönemde elle toplamak suretiyle kesinlikle yakmadan ve gömmeden bahçede yere atmamız gerekiyor. Kozalak akarının diğer formu ise kozalak oluşturmuyor, bunlar gözleri tahrip edip dökmek suretiyle uç kurmalarına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla her iki formu da fındıkta ciddi zararlara neden oluyor, verim ve kalite kayıplarına sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.

“Bahçelerimizde yoğunluk fazla ve kültürel mücadele ile başarı sağlayamıyorsak mecburen kimyasal mücadeleye başvurmamız gerekiyor” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; “Nisan ayının 15’inden sonra Bakanlığımızca tavsiyeli bitki koruma ürünleri kullanmak suretiyle kimyasal mücadelemizi yapmamız gerekiyor. Üreticilerimizin şu dönemde mutlaka bahçelerini kontrol etmelerini ve mücadele çalışmalarını başlatmalarını öneriyoruz. Kontrol edilmediği takdirde zarar her geçen yıl artacak ve bahçemizde ciddi verim kayıplarına neden olacaktır. Bunu önlemek için üreticilerimizin bahçelerinde gerekli mücadele çalışmalarını yapmaları gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.