ESDER; ” ABD SOYKIRIMI KENDİ TARİHİNDE ARASIN” « Bulancak Ajans

30 Eylül 2023 - 02:03
ESDER; ” ABD SOYKIRIMI KENDİ TARİHİNDE ARASIN”
Son Güncelleme :

31 Ekim 2019 - 14:41

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, ABD Temsilciler Meclisi’nin Ermeni soykırımı tasarılarına sert tepki gösterdi.

Esder Genel Başkanı Mahmut Çelikus, ABD Temsilciler Meclisinin sözde Ermeni Soykırımına yönelik olarak aldıkları kararda, ABD Kendi tarihlerinde dünyanın her yerinde masumların kanını akıttığını ve kendi tarihlerinde birçok soykırım yapan bir ülkenin olduğunu, ayrıca bir devlet politikası haline getirdiklerini,ABD’nin, Ermeni soykırımı gibi sözde iddialarını tanıyan karar tasarısını kabul etmesini son derece çelişkili, gülünç ve anlamsız bularak, bu kararlarından dolayı da şiddetle kınamışlardır.

Genel Başkan Mahmut Çelikus açıklamasının devamında, sözde soykırım kararını alan ABD nin, geçmiş tarihinde Afrikalı milyonlarca kişiyi köleleştirdiğini, aynı zamanında Kızıldereli yerlilerine uyguladığı soykırım ile Dünya tarihine kara bir leke olarak geçen uygulamalar yaptığını ifade etmişlerdir. ABDnin Dünyanın yine her yerinde masum kanı akıtmadan hiç çekinmediğini, bu yapıda bir ülkenin sözde Ermeni soykırım ile kararlar almasının, anlaşılır bir durum olmadığını belirtmiştir. 

Genel Başkan Mahmut Çelikus, son açıklamasında ”Soykırımı kendince bir devlet politikası haline getiren ve dünyanın her yerinde masumların kanını akıtan ABD’nin, Ermeni soykırımı iddialarını tanıyan karar tasarısını kabul etmiyoruz. ABD nin de almış olduğu bu kararı da şiddetle kınıyoruz.” diye İfade etmişlerdir.