DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN57.837,451.129
reklam

DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı Giresun’da Yapıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı Giresun’da Yapıldı
reklam

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ev sahipliğinde,  dönem başkanı Ordu Valisi Sayın Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Piraziz Ramada Otelde 30 Aralık Pazartesi günü saat 11.00’de yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan dönem başkanı Ordu Valisi Yavuz, “Toplantımızın başta illerimize ve bölgemize hayırlı ve uğurlu sonuçlar getirmesini diliyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2019 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Bölgemizden 7 proje başarılı olarak desteklenmeye hak kazanıştır. Toplamda yaklaşık 14.2 milyon TL destek tutarı ile en fazla destek almaya hak kazanan ajans olarak SODES programında büyük bir başarı yakalanılmıştır. Proje sahiplerine uygulama döneminde başarılar diler,  projelerin bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu projeler Trabzon’da “Sporda Performans Ölçümü ve Yetenek Seçimi Merkezi Kurulması, Teknoloji ve Yetenek Atölyeleri Projesi (TEYAP), Ordu’da “Çalışan Ordunun Üreten Kadınları” Projesi, Giresun’da “Üreten Kadın, Güçlü Kadın” projesi, Rize’de “Rize Mesleki Eğitim Merkezi” Projesi, Gümüşhane’de “Gümüşpark” projesi ve Artvin’de de “Yaşayan Matematik, Artvin’e Sayısal Bakış” projesi onaylanmış bulunuyor. Bölgemiz açışından diğer önemli gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Ajansımızın 2020 yılı başı bugün itibariyle Turizm altyapısı ve Coğrafi İşaretli Ürünlere yönelik proje teklif çağrısı yöntemiyle mali destek programlarının ilanını yapacak ve bu yöndeki gelişmeyi, desteği devam ettireceğiz. Bu kapsamda bölgede yeni destinasyonların ortaya çıkarılması, mevcut olanların geliştirilmesi, alternatif turizm türlerinin yaygınlaştırılarak, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi amacına yönelik 10 milyon TLlik bir proje çağrısına çıkıyoruz.  Diğer taraftan Coğrafi İşaretli Ürünlerden elde edilen gelirin arttırılması suretiyle kırsal kalkınmaya ve gelirin tabana yayılmasına katkı sağlamayı hedefleyen ve maliyeti itibariyle alanında ilk olma özelliği taşıyan Coğrafi İşaretli Mali Ürünler Destek Programı kapsamında 5 milyon TL’lik çağrıya çıkıyoruz. Diğer taraftan Bölgemizin özellikle turizm potansiyeline katkı sunacak Yeşil Yol Projesine DOKAP Mali Desteğiyle birlikte 5 milyon TL’lik bir çağrıya çıkmış bulunuyoruz. Toplamda 20 milyon TL tutarında üç mali destek programı yürütülecektir. Eş finansman tutarları ile birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 30 milyon TL civarında bir kaynağın kullanılabilme imkan ve fırsatı da doğmuş olacaktır. Bugünkü Yönetim Kurulu Toplantısında ifade ettiğimiz bu hususların yanı sıra 2019 yılı fizibilite desteği ile ilgili proje teklifleri ile diğer taraftan 2020-2024 Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Stratejik Planı ele alınacak ve yönetim kurulu tarafından karara bağlanılacaktır. Nihai olarak Ajansın idari ve mali işlerine yönelik hususlar yönetim kurulu tarafından değerlendirilecektir” dedi.

Toplantı, konuşmanın ardından basına kapalı olarak devam etti.

Toplantıya Giresun Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek,  Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Rize Valisi Kemal Çeber ile illerin Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, DOKA Genel Sekreteri Sayın Onur Adıyaman katıldı.   

YORUM YAP