Damla Sulama Sistemi Kurulumları Gerçekleştirildi « Bulancak Ajans

29 Eylül 2023 - 11:40

Damla Sulama Sistemi Kurulumları Gerçekleştirildi

Damla Sulama Sistemi Kurulumları Gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

30 Nisan 2020 - 17:00

Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında
Damla Sulama Sistemi Kurulumları Gerçekleştirildi

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Çamoluk İlçesinde, Organik Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi üretimi yapılan alanlarda damla sulama sistemlerinin kurulumu gerçekleştirildi.
Birinci aşamada; Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesine Coğrafi işaret alınması için çalışmalara başlanmış olup Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 02.05.2018 tarihinde tescili yapılmıştır. Çamoluk İlçemizde Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi üretimi yapan çiftçilerimiz ve Çamoluk Ziraat Odası Başkanlığından gelen yoğun talep ve istekler neticesinde projenin 2. aşaması planlanarak hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda üretimi yapılan Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin paketlenerek marka ve katma değerlerinin arttırılması amacıyla; 2019 yılında ‘Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi Tam Otomatik Paketleme Tesisi ‘ kurularak, hizmete açılmıştır.


DOKAP tarafından finanse edilen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi ”kapsamında; organik havzalarda, organik üretimin geliştirilmesi, Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin üretim alanlarının genişletilmesi, daha yüksek ve kaliteli ürün elde edilebilmesi amacıyla damla sulama sistemlerinin kurularak hayata geçirilmesi için harekete geçilmiştir.
Damla sulama, bitkileri yetiştirmek için kullanılan en verimli su dağıtım sistemlerinden birisidir. Suyu doğru zamanda ve direkt, bitkinin kök bölgesine teslim ederek her bir bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu, doğru zamanda almasını sağlar ve bitkilerin optimum seviyede büyümelerine yardımcı olur. Damla sulama sayesinde çiftçiler, sudan, enerji ve hatta bitki koruma ürünlerinden tasarruf ederken daha yüksek verim elde edebilirler.
Yukarda verilen bilgiler ışığında; Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen organik havzalarda, organik üretimin geliştirilmesi amacıyla Müdürlüğümüzce proje bazlı çalışmalara hız verilmiştir. Bu amaçla, Çamoluk İlçemizde DOKAP ve Müdürlüğümüz destekleri sayesinde üretimi son yıllarda oldukça artış gösteren Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinde organik tarım sürecine geçiş için harekete geçilmiştir.
Bu kapsamda Müdürlüğümüzce, toplam 274 dekar alanda damla sulama sistemi kurulumunu sağlayacak sulama sistemi ekipmanlarının alımı yapılarak çiftçilerimize dağıtımları yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda toplam 548 bin metre16 mm’lik delikli damlama sulama borusu, 9 bin 500 metre 63 mm’lik kangal sulama borusu ile gerekli olan diğer tüm damla sulama sistemi bağlantı malzeme ve ekipmanlarının dağıtımı yapılarak, damla sulama sistemlerinin kurulumu gerçekleştirilmiştir.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN