Haberler> > Çilek bahçeleri ilk meyvelerini verdi

Çilek bahçeleri ilk meyvelerini verdi

Çilek bahçeleri ilk meyvelerini verdi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve  Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında; İlimiz Dereli ve Alucra ilçelerinde toplam      5 dekar alanda tesis edilen çilek bahçelerinde ilk hasat yapıldı.  

İlimiz çiftçilerinin gelir kaynaklarının çeşitlendirilmek ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla daha önce bölgemizde denemesi yapılan Albion çeşiti ile yüksek rakımlı bölgelerimizden Dereli ilçesi Kümbet köyünde 1,3 dekar ve Alucra ilçesi Günügüzel köyünde 3,7 dekar alanda 2018 yılında çilek bahçesi tesis edilmiştir.

Tesis edilen bu çilek bahçeleri Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, Giresun Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Fındık Eksperliği Bölümü öğretim görevlisi Nesibe Sağır, GİRKAP Proje Koordinatörü ziraat mühendisi Malik Arsal KÖSE ve ziraat mühendisi Mustafa Özgür Güral’ın katılımıyla yerinde incelenmiştir. Yapılan incelemelerde Albion çeşiti ile kurulan çilek bahçelerinden oldukça iyi sonuçlar alındığı, meyve kalitesi, büyüklüğü ve aromasının istenilen düzeyde olduğu ve yüksek verim elde edildiği saptanmıştır.

Kaynak: Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

  • Yorum ekle

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
Etiketler Blacksea Bulancak Bulancak Belediyesi Bulancak Haber Bulancak Haberleri Bulancak resimleri Caucasia doğukaradeniz ferda ferda akgül fındık Giresun Giresun Belediyesi Giresun haber Giresun Haberleri giresun il tarım ve orman müdürlüğü Güce hamsi Karadeniz karadeniz fotoğraf galerisi karadeniz haber Karadeniz Haberleri karadeniz resim galerisi Kar yağışı Kuşluhan Kuşluhan Köyü Meteoroloji Ordu Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu haber Ordu haberleri Piraziz RECEP YAKAR Trabzon TÜGVA WordPress İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Гиресун استان استان گره‌سون غيرسون گره‌سون გირესუნი ギレスン 吉雷松