Çelik: Öyle Bir Çevre Olmaz Olsun!

Yayınlanma Tarihi :
İYİ Parti Bulancak İlçe Başkanı Nesim ÇELİK 5 haziran Dünya çevre günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çelik Mesajında;” ÖYLE BİR ÇEVRE OLMAZ OLSUN!
Ülkemiz her yönü ile çok zor bir süreçten geçiyor. Ama hayat devam ediyor, her şeye rağmen biz hayatın her yerinde olmak zorundayız. 5 haziran Dünya çevre günüdür; Dünya Çevre Günü 1972 yılından beri her 5 Haziran günü kutlanmaktadır. Çevre Gününün esas amacı çevreye saygılı olmanın ve davranmanın önemine dair farkındalık yaratmaktır. 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. Dünya Çevre Günü kutlamaları, insan yaşamındaki yeşil çevreyle ilgili küresel farkındalığı artırmak ve çevresel eylemleri olumlu yönde uygulayarak çevresel sorunları çözmek ve aynı zamanda da herkesin bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla kutlanmaktadır. Ülkemiz doğa ve çevre konusunda son derece kıymetli değerlere sahiptir. Bulancak İyi Parti teşkilatı olarak bu günün anısına katkı sunmak çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmak amacı ile çevreye olan duyarlılığı toplumumuzla paylaşmak istedik. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çevre ile ilgili şu sözleri bizim için çok kıymetlidir.
* Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur. * Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur. * Yarının doğası bugünden yaratılır. * Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak. Bu sözlerin karşısında toplum olarak bize de görevler düşmektedir. Bizler içtiğimiz sigaranın, piknik yaptığımız alandaki oluşan atıkların, gezerken ve otururken yediğimiz kuru yemişlerin kabuklarını ve atmak zorunda olduğumuz gereken çöpleri ve atıkları gereken yerlere atma gibi bir duyarlılığı göstermeliyiz. Bizi yöneten yöneticilerimizin de çevre konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Yöneticilerin topluma yaşanabilir bir çevre yaratması gerekir. Böyle olması gerekirken İlçemizin bir çok yerinde sıkıntılı, insan sağlığını tehdit eden bir çok yeri görmek mümkündür. Bulancak limanda, şuan bulunduğumuz alanda bunlardan bir tanesidir. Çok kötü bir görüntü ve koku mevcuttur. Yaz sezonu başlamasıyla birlikte kirletilen akarsularımız ve Denize deşarj edilen kirli suların doğada yaşamını sürdürüren tüm canlı varlıkları yok etmekte ve Ekonomik olarak da Ülkemize zarar vermektedir. Sağlığımızı tehdit eden çevre sorunları bizi yönetenlerin hiç umrunda değildir. Umurlarında olsa bunlar böyle olmazdı. Bu problemler bu görüntüler İlçemize hiç yakışmamaktadır. Bir an önce yöneticilerimizin bu çevre ile ilgili problemleri yaşanabilir hale dönüştürmelerini bekliyoruz.
Hatalar yapmaya devam edersek güzelim ülkemiz daha da yaşanmaz hale gelecektir. Yönetim makamlarını işgal edenler, daha fazla geç olmadan, hem kendilerine, hem de insanlarımıza dürüst davranarak artık, her gün doğaya aykırı kurallar icat etmek yerine, duyarlı ve çağdaş yaklaşımlar ortaya koyarak doğaya, insana ve yaşama uygun hareket etmelidirler. Sağlıklı yaşam sağlıklı çevrede olur. Kızıldereli bir kabile reisinin şu sözleri çok anlamlıdır. Son balık tutulduğunda, son kuş vurulduğunda, son ağaç kesildiğinde son nehir kuruduğunda paranın yenilecek bir şey olmadığını anlayacaksınız.
Saygılarımızla” ifadelerine yer verdi.
Basın No: