Çağorgan Baba Türbesi Onarıldı « Bulancak Ajans

26 Eylül 2022 - 09:06

Çağorgan Baba Türbesi Onarıldı

Alucra ilçemizin Fevzi Çakmak Köyündeki Seyyid Çağırgan Baba Hz’ lerinin Türbesinin çatısını yenilendi .

Çağorgan Baba Türbesi Onarıldı
Son Güncelleme :

21 Eylül 2021 - 21:39

Seyyidler Kabristanlığındaki Türbe 65 yıl önce Abdaloğlu merhum Hüseyin Yazıcı tarafından yapılan onarılmıştı.56 yıl önce onarılan türbe çatısı tahribata maruz kaldığı için  20.09.2021 tarihinde yeniden onarıldı.

Es-Seyyid Çağırgan Ismail Hakkı Veli hazretleri, İslam Medeniyetinin kültür anlayışını tanıtmak, yaymak ve geleceğe aktarmak amacıyla vakıflar kurmuş büyük şahsiyet olup, uzun yıllar Çağırgan soylular olarak da Doğu Karadeniz’de yaklaşık 600 yıl bu gayeyi sürdürme gayretinde bulunmuş bir Seyyid ailesidir.

Asırlar öncesinden başlayarak Zıhar (Fevzi Çakmak) köyünden bir kandil misali bölgemizi aydınlatmış olan mana âleminin önderi ve temsilcisi Çağırgan Baba Horasan medreselerinde zahiri ve bâtinî ilimleri birlikte okumuş, fıkıh, kelam, kıraat, sebebi nüzul, hadis, astronomi, dinler tarihi, hukuk ve tıp konularında bilgi sahibi olarak Anadolu’ya gelmiştir. Bir İslam müderrisi olarak aynı zamanda askeri özeliklere de sahip olarak Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkı sağlamıştır.

Bu şuur üzere 2007 yılında İsmail Hakkı Çağırgan Veli ilim kültür hizmet derneği kurularak faaliyet göstermektedir.

Haber: Yavuz Kayacık