Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR28,9905% 0.01
EURO31,1862% -0.11
STERLIN36,4635% 0.21
FRANG32,9550% 0
ALTIN1.848,94% -0,95
BITCOIN1.227.467-4.179

Bektaş Yayla Yolu, Köstebek Yuvası Gibi

Bulancak İlçesi’ni Bektaş Yaylası’na bağlayan yolun Karatepe – Hacet Köyü yol ayrımı mevkiindeki çukurlar yüzünden araçlar kaza tehlikesi atlatıyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bektaş Yayla Yolu, Köstebek Yuvası Gibi

Bulancak İlçesi’ni Bektaş Yaylası’na bağlayan yolun Karatepe – Hacet Köyü yol ayrımı mevkiindeki çukurlar yüzünden araçlar kaza tehlikesi atlatıyor.
Yol boyunca sürücülerin sürekli önüne gelen bu çukurlar araç sürücülerini çileden çıkarıyor. Bektaş Yaylası’nın, Bulancak’ın en çok ziyaret edilen yaylası olması sebebiyle yoğun olarak kullanılan bu yoldaki araçlar çukurlardan kaçmak için adeta cambazlık yapıyor ve kaza tehlikesi ile yüzyüze gelmek durumunda kalıyor.
Kaza riskinin yanısıra bu çukurlar yüzünden araçları arızalanan Bulancaklı vatandaşlar, Giresun Özel İdaresi’nin Bektaş Yayla yolunda onarım yapmasını istiyor.
Giresun’un sayılı yaylalarından olan ve vatandaşların özellikle hafta sonları dinlenmek ve piknik yapmak için kullandıkları Bektaş Yaylası’nın Bulancak İlçesi’ne inen yol üzerinde yapılan yama işlemlerinin çözüm olmadığı konuşuluyor. Çukurlarla dolu bu yolun hali, şoförler başta olmak üzere Bektaş Yaylası’nı ziyaret etmek, dinlenmek ve tatil yapmak isteyenlerin tepkisine yol açıyor.
Bulancaklı vatandaşlar; “Bektaş Yayla Şenliği öncesinde göz boyar gibi senede 1 kere yapılan asfalt yamalama işlemi, bölgemizin yoğun yağmur ve kar yağışı alması sebebiyle kısa sürede deforme olarak yeniden yerinden sökülüyor. Bu deformasyonun ardından yollardaki eski çukurlar tekrar ortaya çıkıyor. Köstebek yuvasını andıran bu görüntüler turizm açısından hiç hoş değil. Hem Giresun’a turist gelmesi bekleniyor, hem de yayla yolumuza bakım yapılmıyor.
Giresun’da birçok yayla var. Bu yaylalardan biri olan Kümbet Yaylası; nüfus olarak Bulancak’ın yarısı kadar bile olmayan Dereli İlçesi’ne bağlı bir yayladır. Kümbet Yaylası, tamamen asfaltlanarak otoban görünümündedir. Bu görüntünün Giresun’un en büyük nüfuslu ilçesi Bulancak’tan esirgenmesine bir anlam veremiyoruz. İşin ilginç tarafı ilçe sınırları göz önüne alındığında iki yaylada Dereli İlçe sınırlarında olmasına rağmen; Derelilerin yoğun kullandıkları Kümbet Yaylası’na hizmet verilirken; Bulancak İlçesi’ne oldukça yakın olması sebebiyle büyük çoğunlukla Bulancaklıların kullandığı Bektaş Yaylası’na hizmet verilmemesinin sebebinin açıklanmasını istiyoruz.
Bulancak İlçesi’nden, Bektaş Yaylası’na giden yolda çok fazla sayıda çukur var ve yollar köstebek yuvası gibi. Normal şartlarda 45 dakikada gidilebilen Bektaş Yayla yolu, bu sıkıntılar nedeniyle ancak 2 saatte gidilebiliyor. Yollarımızın hali içler acısı. Arabalarıyla yoldan geçen şoförler, hangi çukurdan kaçacaklarını şaşırıyorlar. Bu yolun düzelmesinin çaresi açılan çıkurlara asfalt yapılması değil; bu yolun altyapısının baştan aşağı değiştirilerek çok yağış alan bu bölgeye uygun bir altyapı oluşturularak bu altyapının üstüne asfalt yapılmasıdır.” diyerek tepki gösterdiler.

Haber: Fatma BULDUK UĞURLU

YORUM YAP