Bayramda tedbiri elden bırakmayalım « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 18:11

Bayramda tedbiri elden bırakmayalım

Bayramda tedbiri elden bırakmayalım
Son Güncelleme :

30 Temmuz 2020 - 10:10

İl Müftüsü Muhittin Oral, “Kurban Bayramı’nda tedbirli kontrol sosyal hayatı devam ettirerek hem kendimizi hem sevdiklerimizi koruyalım.” dedi.

Giresun İl Müftüsü Muhittin Oral, Kurban Bayramı’nda maske takma, sosyal mesafe ve kişisel temizlik kurallarına riayet edilmesi gerektiğini belirterek önemli uyarılarda bulundu.

Seyyid Vakkas Camii’nde gerçekleştirilen personel toplantısına katılarak il merkezi ve köylerde görev yapan din görevlilerine seslenen Müftü Oral, yeni tip koronavisüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde alınan kararların vatandaşlara aktarılmasını istedi.

Bayram sevincinin gölgelenmemesi için tedbirin elden bırakılmamasını isteyen İl Müftüsü Oral şu ifadelere yer verdi;

TOKALAŞMA VE SARILMADAN KAÇINILMALIDIR

Bayram namazında sosyal mesafe ve maske kuralına özen gösterilmeli, namaz sonrası tokalaşmamalı, gönül selamı ile tebrikleşerek, en kısa sürede dağılarak evlere gidilmelidir.

BAYRAMLAŞMA İÇİN TELEFON TERCİH EDİLMELİ ZİYARETLER ERTELENMELİDİR

Telefonla arayarak bayramlaşma tercih edilmeli, ev ziyaretlerinden kaçınmalı, açık alanlarda karşılaşınca gönül selamı ile yetinmeli, tokalaşma, kucaklaşma, el öpme gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.

KURBAN SATIŞ YERLERİNDE SOSYAL MESAFE KURALINA MUTLAKA UYULMALIDIR

Kurban satış ve kesim yerlerinde maske takma, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Hastalık belirtisi taşıyanların bu alanlara gelmemeleri gerekmektedir. Alım satım ve kesim işlemlerinde kalabalık oluşmasının önüne geçilmeli ve satıcılarla el teması kurulmamalıdır. Satış ve kesim yerlerinde bir şey yiyip içilmemeli ve buralarda uzun süre kalınmamalıdır.

KURBAN ETİ DAĞITIRKEN TEDBİRLERE RİAYET EDİLMELİDİR

Kurban eti dağıtırken yine maske ve sosyal mesafe kuralı ile birlikte özellikle hijyen kuralına riayet edilmelidir.

KURBAN KESİMİ İÇİN RANDEVU ALINMALI, ACELE EDİLMEMELİDİR

Kesim işleminin bayramın 3. günü akşamına kadar devam ettiği göz önünde bulundurularak acele etmemeli, kesim yerinden randevu alarak, ehil kasaplar marifeti ile kesim gerçekleştirilmelidir.

VEKALET VEREREK KESİMDE EN AZ KİŞİNİN BULUNMASI SAĞLANMALIDIR

Büyükbaş hayvanların kesiminde, hisse sahiplerinin, önceden kesen kişiye vekalet vererek, kurbanlığın başında en az kişinin bulunması sağlanmalıdır.

CENAZE DEFİN İŞLEMLERİNDE AYNI KURALLARA RİAYET EDİLMELİDİR

Cenaze namazları için saf düzeninde maske ile sosyal mesafe kuralına riayet edilmelidir.

Taziye ve okumalarda açık alanlar tercih edilmeli, maske takılmasına ve sosyal mesafe kuralına özen gösterilmeli, programlar kısa tutulmalıdır.

Cenaze defin işleminde mesafeye dikkat ederek kalabalıktan kaçınılmalı, mezara toprak atma işlemi sadece belirlenen görevliler veya 1. Derece aile yakınları tarafından yapılmalıdır.