Başkan Özden’den Eğitime Anlamlı Destek! « Bulancak Ajans

26 Eylül 2023 - 03:41
Başkan Özden’den Eğitime Anlamlı Destek!
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 21:12

Doğankent Belediye tarafından alınan tablet bilgisayarlar; Doğankent Kaymakamı Tuncay Karataş, Belediye Başkanı Rüşan Özden, AK Parti Doğankent İlçe Başkanı Yılmaz Dede, Doğankent İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Şirin ve okul idarecileri tarafından ailelere ve öğrencilere teslim edildi.

DOĞANKENT’TE ÖĞRENCİSİ OLAN HER EVE TABLET GİRECEK

“Her Eve Bir Tablet” kampanyasının başlatılmasına öncülük yapan Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden “Dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde;  Ülkemizde uzaktan devam eden eğitim ve öğretim sürecinde, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okullarından bağlarının kesilmemesi için Doğankent Belediyesi olarak sosyal sorumluluk bilinciyle 200 adet tableti ihtiyacını olan öğrencilerimize dağıtacağımızı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Bugün, söz vermiş olduğumuz gibi çocuklarımıza vereceğimiz tabletlerimizin ilk etaptaki 200 adetlik kısmını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinasyonunda, ilçemizde bulunan okul yöneticilerinin belirlemiş olduğu ailelere, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ulaştırılmak üzere okullarımızın değerli idarecileri ile birlikte teslim ettik. 

Şu ana kadar Doğankent’teki okullarda okuyan 690 öğrenci ve 473 aileden 286 aileye tablet dağıtıldı” dedi.

BAŞKAN ÖZDEN’DEN KAMPANYAYA DESTEK ÇAĞRISI

Başkanı Özden, tablet seçiminde yeni nesil tablet temini için büyük gayret gösterdiklerini ve geriye kalan 187 ailenin de kısa sürede tabletlerine kavuşması için çalışmalara devam etiklerini ifade ederek “Tabletlerimiz elimize ulaştıkça dağıtımına devam edeceğiz İnşallah. Tüm Veli ve Öğrencilerimize hayırlı olsun. Bizim kampanyamız, her aileye bir tablet ulaştırana kadar devam edecektir. ‘Eğitimin sınıfı olmaz’ düsturunu da şiâr edinerek hayırsever hemşehrilerimizi, şehrimizin çocuklarına destek olmaya, onların geleceği için bizlerle beraber yol yürümeye davet ediyoruz. Haydi kıymetli hemşehrilerim, öğrencisi olup tableti olmayan ev kalmasın diyorsan, bir tablette senden olsun” çağrısında bulundu.

TABLET VERİLEN AİLELER HANGİ KRİTERLERLE BELİRLENDİ?

Doğankent Belediye Başkanlığı tarafından “Her eve bir tablet” mottosuyla başlatılan kampanyada ilk etapta tamamı Doğankent Belediyesi tarafından temin edilen 200 tabletin dağıtımının yapılacağı ailelerin kriterlerini Doğankent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi.

Tabletlerin dağıtımında ailelerin ekonomik durumuna bakılmaksızın EBA bilişim ağına en az giren yani çevrimiçi (ON-LİNE) derslere an az katılan öğrencilere öncelik tanındı.

DOĞANKENT, ÇEVRİMİÇİ (ON-LİNE) EĞİTİMDE 6’INCI SIRADA

Doğankent’te EBA ve çevrimiçi (on-line) derse ulaşım konusunda öğrencilerin çok istekli oldukları ve Giresun genelinde çevrimiçi eğitime ulaşımda Doğankent’in 15 ilçe arasında 6’ncı sırada olduğu belirtilirken, Doğankent’teki öğrencilerin eğitim konusundaki isteklerinin karşılanması için ilçedeki eğitim imkanlarının geliştirilmesi konusunda Kaymakamlık ve Belediye tarafından yoğun bir çalışma gerçekleştirilmektedir.

İLK HEDEF 473 AİLEYE 473 TABLET DAĞITMAK

Doğankent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre Doğankent ve köylerinde bulunan okullarda okul öncesi eğitim hariç 690 öğrenci bulunuyor. Bu öğrenci sayısı da yaklaşık 473 aileye karşılık geliyor. Doğankent Belediyesi’nin dağıtımını yaptığı 200 tabletin dışında ilçede 86 tablet de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tablet dağıtıldı. Bakanlık tabletlerin dağıtımında EBA bileşim sistemi üzerinde derslere en az giren ya da hiç giremeyen öğrencilere öncelik tanıdı. Doğankent Belediyesi tarafından 187 tabletin daha temini için çalışmalar devam etmektedir.

KAMPANYA HEDEFİNE ULAŞIRSA, TABLETİ OLMAYAN 217 ÖĞRENCİ İÇİNDE ÇALIŞMA YAPILMASI DÜŞÜNÜLÜYOR.

“Her Eve Bir Tablet” kampanyasının ikinci etabında 187 aileye daha tablet verilmesi hedeflenirken, kampanyaya destek olması halinde son etap olarak “Her öğrenciye bir tablet” kampanyası ile tableti olmayan 217 öğrencinin da tabletle buluşması için çalışmalara devam edilecek.

İNTERNET ALT YAPISI YETERLİ Mİ?

Doğankent ilçe merkezinde internet alt yapısı konusunda kayda değer bir sıkıntı yaşanmamakla birlikte özelleştirme yapıldıktan sonra Türk Telekom tarafından Doğankent’in köylerinde altyapı ve iyileştirme çalışması ve bu konuda yatırım yapılmadığı için büyük sıkıntılar yaşandığı, tüm köylerin sağlıklı internet erişimine, en azından köylerin her tarafından mobil erişimin kolay sağlanabileceği bir altyapıya kavuşturulması için de çalışmaların ve girişimler devam etmektedir.