Bulancak Ajans

Artan gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmeli

Artan gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmeli
645
30 Mart 2020 - 13:31
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üre gübresi fiyatında Ocak ayından bu yana yüzde 17,2’lik bir artış yaşandığını bildirdi. Gübrenin tarımsal üretimdeki en önemli girdilerden biri olduğuna işaret eden Bayraktar, “Üretimin aksamaması için artan gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmelidir” diye konuştu.

Mevsim itibarıyla gübre kullanımının arttığını belirten Bayraktar şunları söyledi:
“Koronavirüs salgını nedeniyle ithalatta yaşanan kısıtlama, kur fiyatlarındaki yükselme ve mevsim itibarıyla gübre kullanımının artmasına bağlı olarak üre gübresi fiyatında Ocak ayından bu yana yüzde 17,2’lik bir artış yaşandı.
Ocak ayında tonu bin 950 lira olan üre gübresi bugün 2 bin 300 liradan, Ocak ayında tonunu 2 bin 370 lira olan DAP gübresi ise 2 bin 570 liradan satılıyor. Fiyatlardaki artış üreticilerimizin yeterince gübre kullanamamasına neden olacak bunun sonucunda ise verim ve kalite kaybı yaşanacaktır. Gübre fiyatlarının biran önce makul seviyelere çekilmesi tarımsal üretimin zarar görmemesi açısından önemlidir.”
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tum Hakları Saklıdır. ©2008 - 2020 Makalelerin sorumluluğu yazarlarına, makalelere yapılan yorumlar yorum sahibine aittir. Siteden alıntı yapılması halinde harici link verilmesi gereklidir.