24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı « Bulancak Ajans

5 Ekim 2022 - 23:58

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Millet mekteplerinin açılıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği “24 Kasım Öğretmenler Günü” tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
Son Güncelleme :

24 Kasım 2021 - 20:23

Kutlamalar; 24 Kasım Çarşamba günü saat 09.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu tarafından Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Hükümet Konağı önündeki töreninin ardından kutlamalara, Giresun Liman Sahasında bulunan Gümrük Binası Kompleksi Fuaye alanında sergi açılışı ile devam edildi.

Gümrük Binası Kompleksi’ndeki kutlama etkinlikleri, Covid-19 salgın tedbirleri kapsamında temizlik, maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek gerçekleştirilen kutlama programına; Vali Enver Ünlü, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yılmaz Can, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demiral, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Gümrük Binası Konferans Salonu’ndaki kutlama etkinliklerine; Ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimiz ve Şehitlerimiz anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlandı. Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu!nun konuşması ve okunan şiirlerin ardından, bu kutsal mesleğe yeni atanan öğretmenlerimiz Mesleğe Giriş Andını okuyarak yemin etti. Genç öğretmenler ve emekli öğretmenlerin adına yapılan konuşmaların akabinde, öğretmenlik mesleğine yıllarını vermiş öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” Vali Enver Ünlü tarafından takdim edildi.

Programda Vali Enver Ünlü, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Konuşmasında öğretmenlerin doğan bir güneşe benzediğini, aydınlık bir gelecek için tüm insanlığa verdikleri çaba, özveri ve emek ile karanlığa meydan okuduklarını belirterek başlayan Vali Enver Ünlü “Bir güneş gibi çocuklarımızı ve gençlerimizi aydınlatan, her zaman öğrenci olarak kalan, öğretmenliğin kıdemli bir öğrencilik olduğunu hep hatırda tutan, aydınlık Türkiye’nin yeni mimarlarını yetiştiren Sevgili Öğretmenlerim; Türk Milletinin millî varlığına ve geleceğinin inşasına her zaman olduğu gibi bugün de öncülük etmektesiniz.

Bu mukaddes mesleği tercih eden, onun gerektirdiği sorumluluğu sırtlayan, öğrencisinin içindeki cevheri keşfeden, onlarda farkındalıklar yaratan, onların gözlerinin içine hep dikkatle bakan sizlersiniz.

İçinden geçtiğimiz salgın günlerinde şahit olduk ki değişimler sizi durdurmuyor, yenilikleri cesur adımlarla karşılıyorsunuz. Yaşamakta olduğumuz salgın süreci bizlere gösterdi ki eğitim ve öğretim sadece çatısı ve duvarları olan binalarda değil esasen her yerdedir. ‘Her Koşulda Eğitim’ sözünü rehber edinen siz eğitim ordusunun neferleri; evlatlarımızı bu süreçte yalnız bırakmayarak onları sabırla geleceğe hazırladınız. Bu süreçte göstermiş olduğunuz azim, fedakârlık ve özveriniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum.

24 Kasım; Millet Mekteplerinin açılış ve Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmenlik unvanının veriliş tarihidir. Atatürk’ün kara tahta önünde harfleri öğrettiği fotoğrafı hepimizin hafızasındadır. Latin harfleri kabul edildikten sonra Atatürk, bütün yurtta okuma yazma seferberliği başlatmış ve 24 Kasım 1928’de Millet Mekteplerini açmıştır. 1928 tarihinden 53 yıl sonra, 24 Kasım 1981’de, Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılında, 24 Kasım, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimize ‘Öğretmeler Günü’ olarak armağan edilmiştir.

Başöğretmen Atatürk ‘Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanı kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir’ diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini en veciz şekilde ifade etmiştir.

Hz. Peygamberin öğretmenliği elbette bütün öğretmenlerimize esin kaynağı olmalıdır. Tarih boyunca öğretmenlerimize, yerine getirdikleri bu şerefli görevleri dolayısıyla hak ettikleri değer verildiği ölçüde bu durum, bulundukları toplumların hayatına olumlu yansımış, medeniyetin zirvesine çıkılmıştır. Hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru mukaddes bilen bir anlayış, tarihte lâyık olduğu yeri almış ve değerini bulmuştur. Hz. Ali’nin hepimizin bildiği ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözü öğretmenliğin ne kadar yüce bir meslek olduğunu anlatmaktadır. Çünkü bir harf öğrenmek aslında geçmişi, geleceği ve her şeyi öğrenmektir. Bize öğrenme azmini aşılayan öğretmenlerimiz sayesinde bir harfle başlayan hikâyemizi binlerce kitap okuyarak taçlandırıyoruz.

Öğretmenlik mesleği onlarca hayata dokunup, o hayatlara kendi hikâyesini yazma şansını veren bir meslektir. Eğer bir çocuk, bir genç hayatı boyunca iyi bir öğretmene rastlarsa işte o zaman kendi hikâyesini yazmaya başlıyor. Öğrencinin kendinde olan cevheri fark etmesini sağlayan, onu ışıldatan öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Öğretmek, öğretebilmek gibi insanı ve insanlığı yücelten bir eylemin öncüleri, sizler bilimin, sanatın, aydınlığın, iyiliğin, güzelliğin, doğruluğun, kısacası insanı insan yapan tüm değerlerin yansıtıcısı ve yaşatıcısı olanlarsınız.

Baş döndürücü bir gelişim çağında yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Öğretmen, hayatının her aşmasını planlamalı, yarını bir gün önceden yaşamalı, hayal edebilmelidir. Onun hayalleri olmazsa, öğrencilerin hayalleri desteklenmez.

Öğretmen, doğan güneşe benzer. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur. Aydınlık bir gelecek için tüm insanlığa verdiğiniz çaba, özveri ve emek ile karanlığa meydan okumaktasınız. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler de sevgiye koşar. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemizin bugün geldiği noktada büyük emeği bulunan bütün eğitim camiasını saygı ve minnetle yâd ediyor, başta görevi başında şehit olan öğretmenlerimiz olmak üzere ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve afiyet diliyor, bütün saygıdeğer öğretmenlerimizin ‘24 Kasım Öğretmenler Gününü’ en kalbi duygularımla kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Ünlü’nün konuşmasının ardından program “Bir Başkadır Benim Öğretmenim” konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, “Seninle Her Mevsim Bahardır Öğretmenim” şiirinin okunması, “Bir Başkadır Benim Öğretmenim” konulu gösteri ve müzik dinletisi ile program sona erdi.